EN
EN
13. ETR ÖDÜLLERİ, 8 NİSAN 2016’DA TÜSİAD VE TBV İŞBİRLİĞİ İLE TBMM’DE SAHİPLERİNİ BULDU.
13. ETR ÖDÜLLERİ, 8 NİSAN 2016’DA TÜSİAD VE TBV İŞBİRLİĞİ İLE TBMM’DE SAHİPLERİNİ BULDU.
Ana Sayfa

13. eTÜRKİYE (eTR) ÖDÜLLERİ TBMM’DE SAHİPLERİNİ BULDU

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen “13. e Türkiye (eTR) Ödülleri” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 13. “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nin kazananları belirlendi.

eTR ödülleri ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor. 

Bu yıl 13.si gerçekleşen eTR Ödülleri toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç şunları söyledi:

“Bilgi teknolojileri alanındaki gelişmeler iş yapış şekillerini baştan aşağı değiştirdi. Kısacası, tarih boyunca teknolojiyi en iyi kullananlar hep önde oldu. 2003’ten bu yana kamu kurumları ve belediyelerin eDevlet projelerini eTürkiye Ödülleri ile teşvik ediyoruz. Çünkü inanıyoruz ki dijitalleşen ekonomi içerisinde dijital devletin varlığı büyük önem taşıyor.

Dünya Ekonomik Forumu ve INSEAD’ın 2015 yılı Küresel Bilgi Teknolojileri raporuna göre, kamu hizmetlerinin online sunumu bakımından 140 ülke içinde 53. sıradayız. Kamu web sitelerinin vatandaşların e-katılımcılığına uygunluğu bakımından ise 64.’yüz. Raporda önceki döneme göre ilerlemeler kaydettiğimiz, ancak halen önemli bir yol alınması gerektiği tespit ediliyor. Avrupa Komisyonu’nun 2015 tarihli e-Devlet raporunda, AB28+ ülkeleri içinde Türkiye ‘kullanıcı odaklılık’ bakımından en üst, ‘şeffaflık’ bakımından ikinci sıradaki ülke grubunda yer alıyor.

Bu veriler bizi daha fazla motive etmeli. Kısacası e-Devlet’i, sadece kamuda verimlilik için değil, daha şeffaf ve hesap verebilir, daha yenilikçi, daha katılımcı ve kapsayıcı; neticede güvenilir bir devlet için bir zaruret olarak görüyoruz.

TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı olarak bu ödül mekanizmasını önemsiyoruz. Çünkü, ülkemizin rekabetçiliğinin daha yükselmesini, ülkemizin küresel boyutta dijitalleşmesini teşvik ettiğine, buna katkıda bulunduğuna inanıyoruz. Dijitalleşmenin hızı ve ivmesi sürekli artıyor. Teknolojiye dair bildiğimiz her şey hızla eskiyor. Yerini, anlamakta zorluk çektiğimiz yeni kavramlar, yeni paradigmalar alıyor.
Ülkemiz, bu hızlı gelişime ayak uydurmak, hızla uyum sağlamak, koşusunu daha hızlandırmak zorunda. eTR Ödüllerimiz, en azından kamu kurum ve kuruluşlarımızı bu hıza teşvik amacını güdüyor.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi:

“Zihniyet olarak bilgi toplumu şartlarına adapte olmamız, e-Dönüşümün tüm unsurlarının temelini oluşturuyor. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağına yönelik çalışmaların çok daha hızlandırılması gerekiyor. Bu kapsamda, bireylerin sahip olması gereken becerilerin başında fen, teknoloji, matematik ve mühendislik yani İngilizce kısaltmasıyla “STEM” geliyor. Bugün pek çok buluş ya da yenilik; fen, matematik, teknoloji ve mühendisliğin birbiriyle etkileşiminden doğuyor. STEM becerilerine sahip gençler yetiştirmemiz gerekiyor ki bu alanda uzman personel ve nitelikli işgücünü ve aynı zamanda girişimcileri ortaya çıkarabilelim.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt ise şunları ifade etti:

“Türkiye, ‘eTürkiye Ödülleri’nin verilmeye başlandığı 2003 yılından bu yana, Bilgi Teknolojileri ve İletişim alanında büyük bir kalkınma hamlesi yaptı. İnternet kullanıcı sayısı %5-6 seviyesinden %56 seviyesine ulaştı. Son olarak, 4.5G ile dünya çapında rekabetçi bir ülke olma hedeflerine ulaşma yolunda bir büyük atılım daha yaptık. 4.5G ve ardından gelecek yeni nesil genişbant teknolojiler, ülkemizde önemli bir ihtiyaç olduğuna inandığımız genişbant atılımının gerçekleşmesinde önemli rol oynayacak. Bu teknolojiler, yeni yatırımların önünü açarak ve ek istihdam yaratarak Türkiye’nin dünya dijital ekonomi ligindeki rekabet gücünü artıracak. Biz de Vodafone olarak, son 10 yıldır Türkiye’nin bu kalkınma hamlesi içinde yer almanın ve tüm gücümüzle bu hamleye destek vermenin gururunu yaşıyoruz.

Özellikle kamunun dijitalleşmesine inanan bir şirket olarak kurumlarımıza Yarına Hazırım Platformumuz ve Dijitalleşme Endeksi çözümümüz ile yardımcı oluyoruz.  100 puan üzerinden hesaplanan Dijitalleşme Endeksi’nde bugüne kadar toplam 150 kamu kurumunun endeksini hesapladık ve kurumların ihtiyaçlarını belirlemelerini sağladık. Yenilikçi çözümlerimizle kamu kurumlarının ‘dijital iş ortağı’ olmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından, “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler”, “Kamudan Kamuya e-Hizmetler” ve “Yerel Yönetimler” kategorilerinde finalde kalan 26 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi.

13. eTR Ödülleri'ni Kazananlar

 “Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de;

Kamudan Kamuya eHizmetler: Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı  - “e-Yazışma”

Kamudan İş Dünyasına eHizmetler: BTK – “İnteraktif Frekans İşlemleri Sistemi (İFİS)”

Kamudan Vatandaşa eHizmetler: T.C. Sağlık Bakanlığı - "e-Nabız"

projeleri ödül kazandı.

“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler”de ise;

Küçük Ölçekli Belediye: Selçuk Belediyesi - "Mobil Belediyecilik Uygulamaları"

Orta Ölçekli Belediye: Kadıköy Belediyesi - "Aklımdaki Kadıköy"

Büyük Ölçekli Belediye: İETT - "Akıllı Ulaşım Sistemleri ile Toplu Taşımada Hizmet Kalitesinin Arttırılması"

projeleri ödüle layık görüldü.

Öte yandan, eDevlet uygulamaları ile örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen, “TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü”nü TBMM Mobil Uygulamaprojesi aldı. “TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen "En iyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü"nü ise TSE BelgeNET projesi kazandı.  Etkinliğin ana sponsoru Vodafone Türkiye tarafından, finale kalan kurumlar arasından Vodafone Dijitalleşme Endeksi’nde en yüksek puanı alan kuruma verilen “Vodafone Türkiye Özel Ödülü”nü T.C Sağlık Bakanlığı aldı.

http://www.etrodulleri.org/

 

Ana Sponsor

SAYFA DOKÜMANI
İLETİŞİM
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah.
Alipaşa Değirmeni Sok. No:3 34560 Karaköy / İstanbul
TELEFON
+90 (212) 244 11 69
E-POSTA
© Copyright 2016 Türkiye Bilişim Vakfı - Tüm Hakları Saklıdır
Türkiye Bilişim Vakfı’nın bilgi teknolojileri altyapısı, Eczacıbaşı Bilişim tarafından desteklenmektedir